Dobrawaga
 

Odbudowa równowagi wodno – elektrolitowej organizmu

Głosów: 0
piątek, 28 lutego 2014


Po dłuższym i intensywniejszym treningu istotne staje się odbudowanie utraconych mikroelementów. Oto, co powinno się znaleźć w posiłku regeneracyjnym....

Czy picie napoju elektrolitowego po treningu jest niezbędne? Wszystko zależy od długości treningu i jego intensywności. Jednak treningi większości z nas nie są wystarczająco intensywne, aby konieczne było popijanie go drogim napojem specjalistycznym. Popularny napój Gatorade, od którego rozpoczęła się moda na elektrolity, został stworzony na Uniwersytecie stanu Floryda z przeznaczeniem do nawodnienia i zasilenia elektrolitami graczy futbolu amerykańskiego podczas dwudniowych sesji treningowych przeprowadzanych w upalne dni. To zdecydowanie inny scenariusz, niż 45 minutowy trening jogi po całodziennej pracy za biurkiem.

Generalna zasada jest taka, że nie powinniśmy się martwić dodatkowym uzupełnianiem płynów czy zasobów elektrolitów przy treningach trwających mniej niż godzinę. Z jednym zastrzeżeniem – jeżeli trening odbywa się w gorącym otoczeniu i tracimy więcej niż 2% wagi ciała. W takim przypadku nawodnienie organizmu napojem zawierającym elektrolity może być korzystne aby utrzymać kondycję.

Oczywiście po dłuższym i intensywniejszym treningu istotne staje się odbudowanie utraconych mikroelementów. Oto, co powinno się znaleźć w posiłku regeneracyjnym:

  1. Magnez: znajdziesz go w ciemnozielonych liściach warzyw i orzechach, szczególnie w migdałach, szpinaku i orzechach nerkowca.
  2. Sód: dobrym źródłem jest sól kuchenna, pamiętaj jednak żeby nie spożywać jej za dużo, gdyż ma to negatywny wpływ na zdrowie.
  3. Potas: owoce i warzywa. Brokuły, owoce cytrusowe, pomidory i ziemniaki są doskonałym źródłem potasu.

Do posiłku zawierającego wybór z wyżej wymienionych składników wypij szklankę wody i uzupełnisz wszystko co potrzeba w organizmie bez stosowania wymyślnych napojów.

Źródło: shape.com

Zobacz także

Facebook

Wybrane artykuły

Mity wegetarianizmu – cz. 1

Badania medyczne dowodzą, że wegetariańska dieta nie jest w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych mu składników, w związku z czym nie gwarantuje dobrego zdrowia.EWOLUCJA MITUWraz z niczym niezastąpionymi i nienaukowymi, rozpowszechnianymi w ostatnich dekadach lękami przed tłuszczami nasyconymi i cholesterolem, pojawił się pogląd, że wegetarianizm [1] stanowi znacznie zdrowszą dla ludzi opcję. Eksperci od spraw zdro...

Mity wegetarianizmu – cz. 2

MIT 7: WEGETARIANIE ŻYJĄ DŁUŻEJ I MAJĄ WIĘCEJ ENERGII I WYTRZYMAŁOŚCI OD ZJADACZY MIĘSAOpublikowany w Wielkiej Brytanii przewodnik wegetarianina głosi: Ty i twoje dzieci nie musicie spożywać mięsa, aby utrzymać się w dobrym zdrowiu. Jest prawdą to, co utrzymują wegetarianie, że są jednymi z najzdrowszych ludzi na świecie i mogą spodziewać się życia dłuższego o dziesięć lat niż zjadacze mięsa (wynika to stąd, że choroby serca i układu kr...

Skąd się bierze cukrzyca

Minął dokładnie rok i 16 dni od kiedy postanowiłem żyć bez mięsa. Żyć, bo to życie nie ustępuje w niczym egzystencji przeciętnych zjadaczy mięsa. Nie nękają mnie choroby i nie czuję ciągot do schabowego z kapustą. To okazało się prostsze niż myślałem. Ten artykuł nie będzie wcale dotyczył zalet, czy wad wegetarianizmu, bo to kwestia sporna i wolny wybór każdego człowieka. Opowiem Wam za to jak posłowie, senatorowie i Pan prezyden...

Otyłe dzieci gorsze z...matematyki

Dzieci, które cierpią z powodu nadwagi lub otyłości mogą osiągać gorsze wyniki w nauce. Jak wynika z najnowszych, badań otyłe dzieci, w porównaniu ze swoimi rówieśnikami o prawidłowej masie ciała, są szczególnie gorsze ...w matematyce. Chociaż badania nie pokazują bezpośredniego związku pomiędzy nadwagą lub otyłością i wynikami w nauce, naukowcy uznali, że otyłe dzieci osiągają gorsze wyniki w testach matemat...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.